Covid-19 gebelikte tehlikeli mi?

Sevgili anne adayları,

Coronavirüs enfeksiyonunun gebelik üzerinde etkileri nelerdir?

Coronavirüs enfeksiyonunun gebelerde gebe olmayan sağlıklı yetişkin hastalara göre daha şiddetli seyrettiğine dair veri yoktur. Gebelerin çoğunda enfeksiyon sadece hafif veya orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile geçecektir. Zatürre gibi ciddi komplikasyonlar, ileri yaşta, bağışıklık sistemi zayıflığı olanlarda veya altta yatan uzun süreli ek hastalığı olanlarda daha sıktır.

Coronavirüs enfeksiyonu geçirirsem bebeğim nasıl etkilenir?

Corona virüsü tüm dünya için yeni bir virüs ve bilgilerimiz yavaş yavaş artıyor. Ancak eldeki bilgilerimizle erken gebelikte geçirilen enfeksiyonun düşük riskini artırdığına yönelik bir veri yok. Tüm dünyanın deneyimlerinden yola çıkarak virüsün anne karnında bebeğe geçmesi olasılığı var. Bu şekilde geçişin olduğunu düşündüren bir gebelik var ancak bu tek hastada da bebek ve anne sağlıkla taburcu edilmiş. Diğer tüm yenidoğan bebek hastalarda enfeksiyon doğumdan sonra en erken 30. saatte saptanmış ve bebeklerin durumlarının iyi olduğu bildirilmiş.

Sonuç olarak eğer virüs enfeksiyonunu gebelikte geçirirseniz bunun bebekte gelişimine olumsuz bir etkisi olma ihtimali şu anki bilgilerimizle oldukça az.

Coronavirüs enfeksiyonundan nasıl korunurum?

Gebe olarak siz ve tüm aile bireyleri;

Düzenli olarak ellerinizi sabunla yıkayın

  1. Siz veya ailenizden biri öksürdüğünde, hapşurduğunda, burnu aktığında tek kullanımlık mendiller kullanın ve hemen elinizi yıkayın
  2. Semptom gösteren kişilerden uzak durun
  3. Mümkün olduğu kadar toplu taşıma kullanmayın, kalabalık mekanlardan uzak durun
  4. Aile ve akraba ziyaretleri ve toplanmalarından uzak durun
  5. Sosyal mesafeyi koruyun
  6. Hastane, market gibi kalabalık mekanlarda maske kullanın

Rutin kontrollerimi yaptırmalı mıyım?

Evet. Gebelikte rutin kontrollerinizin yapılması sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelik kontrollerini yaptırmamanız durumunda bu size ve bebeğinize ciddi zararlar verebilir.

Rutin kontrol öncesi en uygun muayene planı için doktorunuzla iletişime geçin.

Sağlıklı günler dileriz.